هدیه شب یلدا چه میتواند باشد؟

یلدا تولد روشنایی و چیرگی آن بر اهریمن تاریکی است. این پیروزی را در جشن باستانی یلدا، همگان در کنار یکدیگر به شادی و خشنودی میپردازند. ایرانیان در شب یلدا، با دور هم بودن ها و خلق لحظاتی شیرین (که در دنیای پر هیایوی امروزی درگیرمان کرده )، اندکی شادی و لبخند ذخیره میکنند.

در شبی که برای پاسداشت حضور و روشنایی و شادی و عشق است، برای زنده نگه داشتن آئینی که هر عنصر وجودی اش قصه ای دارد، “بودنمان” را با حضور یکدیگر هدیه می دهیم.

هر چند هدیه دادن و ابراز محبت، دلیل نمیخواهد اما می توان از مناسبت ها بهانه های خوبی ساخت برای انتشار نیکی و دوستی

یلدا بهانه ای است برای دور هم بودن اعضای خانواده و فامیل، اما در عصر مدرن که بخش اعظم زمان افراد در محل کار میگذرد، خانواده ی دیگری تعریف می شود: خانواده ای از همکاران، اعضای شرکت، کارگاه، کارخانه و…که جشن گرفتن مناسبتها در کنار آنان، فضای تازه تر، پویاتر و شادابتری را می آفریند.

هدایایی که در این جشن باستانی به اعضای گروه کاری یا اعضای سایر شرکتهای همکار و هم صنف میدهید، می تواند تا مدتها خاطره این جشن باستانی را زنده نگه دارد.

هدیه تبلیغاتی یلدا، تبلیغ و انتشار شادی، نشاط و نور است. ایجاد همبستگی و همدلی بین اعضای گروه را تقویت میکند و به این طریق بازده عمومی فعالیت ها بالا خواهد رفت .

فلسفه شب یلدا

یلدا به معنای زایش یا تولد است و جشن شب چله(یلدا)، مانند بسیاری از آیین‌های ایرانی، از رویدادی کیهانی ریشه گرفته است.

در دوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت بوده است و اغلب شبها با روشن کردن آتش و افزودن نور، خانه را روشن نگه میداشتند تا پلیدی و تباهی به آن راه نیابد.

شب یلدا طولانی ترین شب در طول سال است. یعنی تسلط تاریکی بر زمین، از تسلط نور خورشید و روشنایی می کاهد. و چون فردای این شب، روشنایی بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود، ایرانیان تولد دوباره خورشید را که مظهر روشنایی است جشن می گیرند.

یلدا جشن رسیدن زمستان است، جشن پیروزی روشنایی بر تاریکی و زاده شدن دوباره ی خورشید.

یلدا بهانه ای برای با هم بودن است. برای ساختن خاطراتی شیرین که در طول سال و  هر زمان دیگر میتواند گرما بخش خانواده ها باشد.

آداب و رسوم شب یلدا

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می شود و هر بخش آن حامل حکمت، نماد و نشانه ای ست.

خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار، شیرینی و میوه های گوناگون که همه جنبه ی نمادین دارند و نشانه ی برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.  انار یادآور چرخه زندگی، تولد دوباره و احیای نسلهاست، قرمزی پوسته انار نماد تولد و سپیده دم و دانه های قرمز رنگ آن نماد درخشش زندگی ست. هندوانه یادآور گرمای تابستان و نماد حرارت جاری در زندگی است .

انار و هندوانه با رنگ سرخشان نمایندگانی از خورشید در شب به شمار می روند.

شعرخوانی، داستان خوانی و گرفتن فال حافظ از بخشهای جذاب این دورهم نشینی ها است.

سرو در بین ایرانیان نماد استقامت و پایداری در برابر تاریکی بوده است، در گذشته آنها در برابر درخت سرو می ایستادند و عهد میکردند هر سال درخت سروی بکارند. آتش می افروختند و دور آن جمع می شدند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیاطین نابود شوند.

ایرانیان همواره اعتقاد داشته اند که شادی و نشاط موهبت خدایی و غم و اندوه و تیره دلی پدیده هایی اهریمنی اند.

بیایید قرارمان بر این باشد که هر قدر هم درگیر زندگی ماشینی شدیم، همچنان این آیینها و اعتقادات نیک را زنده نگه داریم، و در کنار یکدیگر لحظاتی خوش بیافرینیم و شادی هدیه دهیم. تلویزیون ها را خاموش و گوشی های تلفن خود را در این شب ها کنار گذاشته، اندکی به چهره عزیزان خود نگاه کنیم و آنها را بشنویم. بیایید ارزش خانواده را با تمام وجود درک کنیم و در آرامش آن دل ها را جلا داده و یاد آور آن شویم که چقدر زندگی میتواند شیرین باشد.

می توانید برخی از هدایای تبلیغاتی شب یلدا  و جشن های باستانی را مشاهده کنید و به آهنگ های شب یلدا گوش بسپارید.