پزشک هنرمند

آشنایی با هنرمندان جامعه پزشکی

در افکار عمومی معمولا چنین جا افتاده است که پزشکان به دلیل مشغله کاری بسیار و پروسه‌ی تحصیلی طولانی معمولا وقتی برای فعالیت‌های هنری و خلاقانه ندارند. بنابراین وقتی مطلع می‌شویم که یک پزشک، هنرمند نیز هست برایمان جالب است که بیشتر در مورد فعالیت‌های هنریش بدانیم.

پزشکان معمولا به کدام هنر بیشتر علاقه دارند؟

پزشکان در حرفه‌ی خود لحظات سخت و ناراحت کننده‌ی بسیاری را تجربه می‌کنند؛ بنابراین این حجم از فشار و ناراحتی موجب می‌شود که بعضی از آن‌ها برای آرامش خود به نقاشی روی بیاورند. در واقع رنگ‌ها به آن‌ها انرژی می‌دهد. البته در بیوگرافی بعضی از این پزشکان هنرمند هم آمده است که از دوران کودکی قبل از آن‌که راجع‌به آینده و شغل خود تصمیمی بگیرند به نقاشی علاقمند بودند. ناگفته نماند که پزشکان در زمینه موسیقی و  نویسندگی نیز اغلب خوش درخشیده‌اند.

دکتر داریوش هوشمند متخصص اطفال و نقاش:

دکتر داریوش هوشمند از دوران کودکی به نقاشی علاقه داشته و از همان دوران بدون آموزش آکادمیک نقاشی می‌کردند. معروف‌ترین اثرشان اطاق نقاش نام دارد. ایشان در پاییز ۹۷ یک نمایشگاه با عنوان خیال طبیعت در تهران برگزار کردند. سبک آثاری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد pouring نام دارد؛ به معنای ریختن و پاشیدن رنگ‌ها که با تکان دادن کاغذ اثری زیبا خلق می‌‎شود.

اطاق نقاش

اطاق نقاش اثر دکتر هوشمند/ منبع: mojnews.com

دکتر شاهین کیمیاگر داروساز و نقاش:

دکتر شاهین کیمیاگر: نقاشی‌های من سورئال هستند و داستان‌هایی که در کودکی از مادربزرگم می‌شنیدم خیلی در کارهایم تأثیر گذاشته است.

شاهین کیمیاگر مدرک دکترای داروسازی دارد اما چند سالی است که به نقاشی نیز علاقمند شده است. نقاشی‌های دکتر کیمیاگر بسیار جذاب و خلاقانه‌اند. او این کار را از روی علاقه انجام می‌دهد و معتقد است این کار سبب آرامش وی می‌شود. از این رو از نقاشی به عنوان آرت تراپی یاد می‌کند. تا کنون نمایشگاهایی از آثار وی در تهران و لندن برگزار شده است. نکته جالب در رابطه با داروسازی و نقاشی این است که با توجه به این‌که رنگ روغن و حلال‌های آن شیمیایی هستند ایشان با شناختی که از مواد دارد برای خود حلال‌های دست‌ساز می‌سازد.

نقاشی سورئال

     اثر دکتر کیمیاگر/ منبع: ilna.news 

در ایران، پزشکان در عرصه‌های هنری دیگر مانند موسیقی و بازیگری نیز فعالیت دارند که معروف‌ترین آن‌ها دکتر محمد مهدی واعظی معروف به محمد اصفهانی است. ایشان دارای مدرک پزشکی عمومی هستند و از سال ۱۳۷۳ فعالیت هنری خود را در زمینه موسیقی پاپ و سنتی آغاز کردند. امید روحانی، بازیگر و منتقد سینما و تلویزیون که فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری در کارنامه هنری خود دارد نیز متخصص بیهوشی است.

هنر، جهان عظیمی است که در آن خلق اثر و یا حتی دیدن یک اثر هنری تاثیر بسیار زیادی بر روان آدمی می‌گذارد. انجام فعالیت هنری موجب بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود؛ به فرد کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر با محیط اطراف و اطرافیان خود ارتباط برقرار کند و همچنین در کاهش استرس نیز بسیار تاثیر گذار است.