هدیه

هدیه شناسی

کتاب هدیه شناسی( Giftology) نوشته John Ruhlin ، ما را راهنمایی میکند تا هدایای مورد نظر خود را به صورت استراتژیک ارایه دهیم.

طبق تجربیات نویسنده، هدیه شناسی بر هر رابطه ای،هر کسب و کاری و هر فردی تأثیر گذار است و باعث پیشرفت مداوم ما خواهد شد.

این کتاب در ۳ بخش و ۳۱ فصل نوشته شده است که در این مقاله، سه بخش اصلی کتاب را به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بخش اول:قدرت هدیه دادن

هدیه فقط برای مناسبت های خاص نیست بلکه نمادی ست از ارزشی که برای یک رابطه قائل می شویم.

هنگامی که به کسی هدیه ای می دهید او نیز تمایل دارد خدمتی برای شما انجام دهد. بهتر است هزینه مناسبی برای تهیه هدایا در نظر گرفته شود اما حتی در صورتی که بودجه ای اندک دارید میتوانید با نوشتن یک متن جذاب، هدیه ای اثرگذار خلق کنید.

کارمندان و اعضای تیم شما ارزشمندترین دارایی شان، یعنی زمان خود را صرف تحقق اهداف شما کرده اند، پس بهتر است شما نیز با دادن هدیه و قدردانی از زحماتشان باعث دلگرمی و انگیزه بخشیدن به آنها شوید. هدیه باعث میشود افراد احساس کنند موجودات ارزشمندی هستند و ما قدر زحمات آنها را میدانیم.

البته افرادی هم هستند که هدیه دادن بر آنها تاثیر نمیگذارد یا حتی ممکن است تاثیر معکوس داشته باشد. اما در هر حال هدیه دادن استراتژی بسیار خوبی ست حتی اگر بعضی مواقع پاسخِ خوبیِ خود را نبینید.

بهترین زمان هدیه دادن زمانی ست که دیگران انتظارش را ندارند و همین باعث میشود که غافلگیر شوند و همیشه این اتفاق در یادشان باقی بماند. هنگامی که غافلگیرانه هدیه ای را به افراد میدهید آنها احساس می کنند که رابطه تان قوی تر شده است و خوشحالی آنها برایتان اهمیت دارد. تاثیر هدیه دادن همیشه به میزان ارزش مادی آن بستگی ندارد، بلکه بعضی مواقع، سورپرایز کردن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

بخاطر داشته باشید هنگام هدیه دادن، از گذاشتن اسم و لوگوی خودتان بصورت واضح و بزرگ روی هدیه خودداری کنید!

هدیه دادن میتواند استراتژی کسب و کار شما باشد و باعث رشد کسب وکارتان شود. هنگامی که به مشتری تان هدیه ای خاص میدهید او شروع میکند به تبلیغ کردنِ کسب و کار شما !

حداقل یک سال کامل(یعنی ۳۶۵ روز) هدیه شما را میبیند و در مورد آن احساس خوبی دارد – تاثیر ارزشمندی که با بسیاری از روشهای دیگر قابل دستیابی نیست-

فرض کنید که شما مشتری خود را به شام دعوت میکنید اما یک هفته بعد او حتی آن مهمانی را به یاد نمی آورد! اگر هزینه کمتری را صرف میکردید و هدیه ای مناسب برای مشتری خود میگرفتید بسیار تاثیرگذارتر بود.

حتی اگر بودجه کافی برای تهیه هدیه ندارید میتوانید با نوشتن یک دست خط، “احساس خوب” به مشتری خود هدیه دهید.

چطور میتوان یک هدیه خوب انتخاب و تهیه کرد؟

تحقیق کردن در این باره و شناختن طرف مقابل، تاثیر بسزایی در گرفتن تصمیمِ درست دارد.

هدیه دادن همیشه نباید به افراد خارج از شرکت باشد! توجه کردن به کارمند ها باعث میشود که آنها با انگیزه تر و قدرشناسانه تر فعالیت کنند.

دقت داشته باشید که رابطه های تان بسیار مهم هستند، پس همه تلاشتان را برای حفظ و بهبود روابطتان به کار ببرید.

 

بخش دوم: نقشه مسیر برای روابط

بررسی کنید برای رسیدن به نقطه کنونی زندگی تان چه کسانی تاثیر گذار بوده اند و برای رسیدن به مقصد دلخواهتان در زندگی، حضور چه افرادی موثر خواهد بود؟

شروع کنید به تشکر کردن از همه آنها و برای این سپاسگزاری برنامه‌ریزی داشته باشید.

روزانه تمرین کنیدکه چطور میتوانید از افراد مهم زندگی تان تشکر کنید؟

یکی از نکات مهم، توجه کردن به دایره شخصی افراد است که در بسیاری مواقع این موضوع فراموش میشود.

ارسال هدیه ای برای خانواده ی افراد که نشاندهنده قدردانی از حضور و زحمات آنها باشد تاثیر شگفت انگیزی خواهد داشت. مراقب باشید زمانی که برای کودکان هدیه ارسال میکنید حتما رابطه تان با الدینشان قوی و صمیمانه باشد در غیر اینصورت احساس ناخوشایندی در آنها ایجاد خواهد شد و برعکس اگر در موقعیت مناسب، هدیه ایی جذاب به کودکان مشتریتان دهید که باعث خوشحالی شان شود تاثیر طولانی مدتی بر مخاطبتان خواهد داشت.

 

بخش سوم:دستورالعمل های هدیه دادن

محصولاتی که لوگو یا اسم شما روی آنها به وضوح و پرقدرت به چشم میخورد بعنوان هدیه محسوب نمیشوند؛ هدیه کالایی ست که برای فرد مقابل و ایجاد حس خوب در او تهیه شده است نه برای تبلیغ شما!

میتوانید با درج اسم افراد بر روی هدایا آنها را شخصی سازی کنید.

بهتر است فرآیند هدیه دادن ادامه دار باشد، مثل طرح توسعه محصولات اصلی میتوان برای هدایا نیز طرح توسعه در نظر گرفت.

اما برای افراد خاص چه هدایای مناسب است؟

بهتر است برای این گروه از کالاهای دست ساز و منحصر به فرد که حس “ویژه بودن” را  در آنها ایجاد میکند استفاده کنید. محصولی که خاص، به یاد ماندنی، شخصی سازی شده و کاربردی باشد.

نکته مهمی که وجود دارد اینست که آیا افراد میتوانند از هدیه شما بارها و بارها استفاده کنند؟ هر چه میزان استفاده مخاطبتان از هدیه شما بیشتر باشد جایگاه عمیقتری برای او پیدا خواهید کرد.

اگر هدیه تان در فضایی قرار گیرد که دیگران هم آن را ببیند و شروع به گفتگو درباره آن کنند تاثیرگذاری بیشتری روی افراد خواهد داشت.

اما هدف از این مقاله ایجاد وسواس برای تهیه هدیه نیست! بلکه قرار است بیاموزید که چگونه برای هدایا هم برنامه ریزی داشته باشید، بودجه بندی کنید، افراد مهم زندگی تان را پیدا کنید و از آنها بخاطر کمک در راستای رسیدن به اهدافتان تشکر کنید.

یکی از روشهای موثر، ارسال هدایای سریالی ست. هدایایی که میتوانند در کنار هم استفاده شوند و بنابراین میدانید که در آینده چه هدیه ای را قرار است ارسال کنید.

برای هدایای خود بودجه بندی کنید. چیزی که اهمیت دارد این نیست که پول بیشتری خرج کنید بلکه مهم اینست که بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید تا به هدفی که دوست دارید برسید.