هدیه تبلیغاتی مدیریتی

چطور در انجام کارهای روزمره خلاق باشیم؟

به نظر می‌رسد نوآوری منحصر به ایده‌های خیلی مهمی باشد که فقط یک بار در انسان حادث می‌شود اما این حقیقت ندارد!

هر موفقیت بزرگی در پس هزاران موفقیت کوچک نهفته است و به یک ایده عالی دست نمی یابید مگر اینکه ماهیچه‌های خلاقیت شما در اثر یافتن هزاران ایده کوچکتر، به اندازه کافی رشد کرده باشند.

همه کارهای روزمره را به شیوه‌ای جدید انجام دهید و روش های تازه ای در قبال مسائل روزمره خود بیابید.

بهره گیری از بزرگترین تقویت کننده های خلاقیت وجودتان

تقویت کننده های خلاقیت به هر چیزی اطلاق می شود که خلاقیت شما را تحریک می‌کنند. عمومی ترین آنها عبارتند از خواب راحت شبانه، تغییر دکوراسیون، نوشیدن یک فنجان قهوه، ورزش و قدم زدن کنار ساحل (یا هر جای دیگری که آرام بخش، غیر محصور و در طبیعت باشد) و هر چیزی که شما را به خنده وا می دارد فکر خلاق را سبب می شود.

شاید به تقویت کننده های شخصی دیگری نیز دسترسی داشته باشید نظیر یک مشاور خلاق که می توانید با او صحبت کنید، یک مکان مورد علاقه یا یک سرگرمی که به شما آرامش می بخشد و شما را در یک موقعیت خلاق قرار می‌دهد.

تصاویر، تفکر خلاق را پرورش می دهند زیرا یافته های خلاق، اغلب دارای ماهیت بصری هستند. غالبا آدم ها کارهای خود را با توجه به بعد کمی و کلامی آن انجام می‌دهند.

یک راه بسیار عالی برای تحریک فکر خلاق تان جمع آوری نمونه های ساده از تصاویر دیداری ست. این تصاویر را می‌توانید از مجلات یا مجموعه نشانه هایی که در هر برنامه طراحی موجود است جمع آوری کنید.

 بنا کردن مکانی برای خلاقیت خود

آیا محل کار شما مشوق فکر خلاق است؟ احتمالاً این طور نیست!

یک محیط خلاقِ کاری بایستی موارد زیر را در خود داشته باشد:

– امکان پرداختن دقیق به چالشی کاری یا کاری خاص، به راحتی و بدون هیچ گونه مزاحمت

– امکان تغییر در ویژگی های فیزیکی محیط کار، نظیر میز و صندلی‌ها، نورپردازی و حتی صداهایی که به گوش می رسند

– اطلاعات متنوع و جالب شامل داده های بصری، شفاهی و حسی به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد

برای برانگیختن خلاقیت، محیط کارتان نباید به هم ریخته و شلوغ باشد یا مزاحمت های دائمی با اعلام حالت فوق‌العاده شما را آشفته سازد. متاسفانه اغلب سازمانها همین حالت را دارند و در چنین حالتی مسئولیتِ یافتنِ زمان و مکان لازم در هر روز برای اینکه خلاقانه رفتار کنید و از منابع بیشمار خلاق خود بهره بگیرید بر عهده خودتان خواهد بود.

برخی افراد از دستیابی به ذهن آرام و خلاق در محیط کار عاجزند، لذا یا پیاده‌روی می‌کنند یا موقع ناهار به کافه یا پارک مورد علاقه خود می روند ولی حالت ایده‌آل، ایجاد فضایی خلاق در محیط کارتان است.

در این زمینه به تعدادی راهکار اشاره می کنیم که شاید برایتان مفید باشد:

– روی میز خود را مرتب کنید. انبوه کاغذهای انباشته روی میز کار را در یک کشو قرار دهید، طوری که واقعاً بتوانید در هر زمان، بر مسئله مهم آن روز تمرکز کنید؛ نه اینکه شلوغی میز دایما انجام کارهای دیگر را به شما گوشزد کند.

– اقدامی بازیگوشانه را در محیط کار وارد کنید. مثلا معماهای لمسی و اسباب‌بازی‌های کوکی را در محیط کارتان قرار دهید؛ به طوری که انگیزه‌ای متفاوت از انگیزه انجام کار را در شما زنده کند یا اینکه برای دوستانتان کاریکاتور یا فیلمهای خنده دار ارسال کنید تا بدین وسیله قدرت خیال شما برانگیخته شود.

– موجودی زنده مانند یک گیاه آپارتمانی یا یک گلدان که با خاک و پیاز گل بهاری پر شده در محیط کار قرار دهید.

– با نصب یک علامت به دیگران اطلاع دهید که در زمان های خاصی نباید مزاحم شما شوند تا بتوانید تمرکز و تفکر کنید

– با به کارگیری چراغ مطالعه، پرده یا پاراوان نور محل کار خود را تا حدی کنترل کنید

– در صورت امکان از موزیک مورد علاقه و صدای کم در محیط کارتان استفاده کنید؛ ولی صدای آن باید آنقدر کم باشد که مانع تمرکز دیگران نشود.

– تصاویر افرادی که مشوق شما هستند و اعتقاد دارند که شما خلاق و ممتاز هستید در محیط کارتان قرار دهید. تصویری از آلبرت انیشتن ممکن است واقعا شما را باهوش‌تر سازد، اگر باور ندارید لطفاً این کار را امتحان کنید.

– مجموعه عکس هایی از طبیعت، عکس های مسافرت و دیگر تصاویری که به شما احساس خارج از محیط کار بودن و امور روزانه را می‌بخشد در اداره داشته باشید؛ هنگامی که می‌خواهید خلاقانه بیندیشید این تصاویر را ببینید.

بسیار مهم است که تمرکز خلاقیت خود را با یافتن راه های ساده ای حفظ کنید؛ این کار ممکن است اختصاص فضا یا زمانی خاص برای کارهای نوآورانه باشد.

یک محیط کاری عالی و محل مناسب، کمک بسیاری می‌کند ولی حقیقت این است که بخش اعظم آنچه که به هنگام نوآوری شما رخ می دهد در اعماق مغز شما جای دارد.

می توان از کامپیوتر به عنوان یک منبع الهام فکر اولیه استفاده کرد؛ به کارهای دیگران نگاه کنید و از اینترنت الهام بگیرید. منابعی که آنها را در فکر خلاق خود مناسب می‌بینید فراهم کنید مثلا برنامه های کامپیوتری مفید یا الگوها و نشانه های مخصوص خودتان، تصاویری که الهام‌بخش تان هستند و قدرت تخیلتان را تحریک میکنند؛ همچنین مجموعه ای از موسیقی های مورد علاقه تان را که به شما کمک می کنند باز و خلاقانه بیندیشید جمع آوری کنید. مثلاً کنسرت های ویولنسل باخ ممکن است تفکر خلاق شما را تحریک کند.

شاید ذخیره کردن لینک های وبسایت هایی جالبی که برای تحقیق شما مناسب اند و فکر خلاقتان را تقویت می‌کنند یا محرک ایجاد ایده های نو هستند درهای جدیدی را به رویتان بگشاید. بهره گیری از واقعیت ها و ایده ها و طراحی های مطرح شده توسط هزاران انسان دیگر، روشی بسیار موثر جهت افزایش قدرت تخیل شماست.

–ادامه دارد–