چه اقداماتی قبل از برگزاری نمایشگاه انجام دهیم؟

شرکت در نمایشگاه برای هر کسب و کاری مهم است. اما زمانی مفید خواهد بود که با برنامه ریزی انجام شود. در این مقاله به اقداماتی اشاره خواهیم کرد که با انجام دادن آن‌ها، با آمادگی بیشتری در نمایشگاه حاضر شوید.

 

هدف از برگزاری نمایشگاه‌ها، این است که فرصتی در اختیار کسب و کارها قرار گیرد تا مخاطبان خود را آسان‌تر پیدا کنند. و بازار فروش خود را توسعه دهند. همچنین می‌توانند، خود را در میان رقبا محک بزنند و برای پیشرفت خود چشم انداز بهتری ترسیم کنند.

  • بررسی کلی نمایشگاه‌ها:

در مرحله اول، لازم است که در مورد نمایشگاه‌ها اطلاعات کافی کسب کنید و یک لیست از نمایشگاه‌هایی که مرتبط با کسب و کار شماست تهیه کنید.

  • تعیین اهداف کلی:

بعد از آن بهتر است هدف و یا اهداف خود را برای شرکت در نمایشگاه مشخص کنید، چون اهداف شماست که مشخص می‌کند شرکت در کدام نمایشگاه برای شما مفید خواهد بود.

  • برآورد هزینه:

با برآورد هزینه اولیه، مشخص می‌شود که برای انجام این کار باید حداقل چه بودجه‌ای را در نظر بگیرید. و متناسب با آن راجع به مراحل بعد تصمیم گیری کنید.

  • طراحی و چیدمان غرفه:

طراحی و چیدمان غرفه در نمایش برند شما بسیار تاثیر گزار است. برخلاف تصور عموم، متراژ غرفه خیلی مهم نیست؛ بلکه چیدمان آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. تمرکز شما باید روی محصولات و یا خدماتی باشد که جامعه هدف نمایشگاه به آن نیاز بیشتری دارند. غرفه شما از نظر چیدمان و نورپردازی باید کاملا  فکر شده طراحی شود. شلوغی و یا خلوتی، تاریکی و روشنی اگر به اندازه کافی و فکرشده نباشد موجب آشفتگی می‌شود و حس و جذابیت دعوت کنندگی را از دست می‌دهد.

  • تعیین اعضای تیم نمایشگاه:

بهتر است اشخاصی که برای غرفه در نظر می‌گیرید، به خوبی با ساز و کار شرکت آشنا بوده و تسلط نسبتا خوبی روی تخصص شرکت داشته باشند. همچنین از ظاهری مناسب برخوردار باشند و با صبوری و حوصله بازدیدکنندگان را راهنمایی کنند.

  • اطلاع رسانی در شبکه‌های اجتماعی:

پس از برنامه ریزی و مشخص شدن موارد بالا نوبت به تبلیغ است. از طریق شبکه‌هایی که به دیده شدن شما کمک می‌کنند و مرتبط با کسب و کارتان هستن؛ حضورتان در نمایشگاه را اطلاع رسانی کنید. این امر سبب می‌شود تا کسانی که به محصولات و یا خدمات شما نیاز دارند؛ شما را پیدا کرده و در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

در آخر، فراموش نکنید، کسانی که از غرفه شما بازدید می‌کنند سراغ دیگر غرفه‌ها هم می‌روند و در نهایت با کوله باری از بروشور و کاتالوگ و خودکار و دفترچه‌های تبلیغاتی از نمایشگاه خارج می‌شوند.

پس شما می‌توانید با یک انتخاب متفاوت، هدیه نمایشگاهی به بازدیکنندگان بدهید که پس از خروج از نمایشگاه هم توسط آن هدیه خاص همواره به یاد شما باشند و چه بسا با استفاده از آن، دیگران را هم به شناخت شما دعوت کنند.