پاک کردن لکه های چوب

۱۰ نکته مهم برای نگهداری از وسایل چوبی

وسایل چوبی با کیفیت می‌توانند مادام العمر دوام بیاورند و اغلب میراث ارزشمندی هستند برای انتقال به نسل‌های آینده؛ با این حال، حتی با کیفیت‌ترین چوب نیز در صورت عدم مراقبت مناسب، آسیب می‌بیند یا کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد.

در ادامه به ۱۰ نکته برای حفظ ظاهر و سلامتی چوب اشاره می‌کنیم:

۱٫ با محصولات چوبی بدرفتاری نکنید

برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی ناشی از گرما، هنگام قرار دادن لیوان‌ها روی میزهای چوبی، همیشه از زیر لیوانی استفاده کنید و هرگز غذای داغ را مستقیماً و بدون حفاظ روی آن قرار ندهید. برای محافظت از میز ناهارخوری خود در برابر ریختن مواد غذایی و نوشیدنی، از رومیزی استفاده کنید.

۲٫ از آسیب‌های زیست محیطی خودداری کنید

نور خورشید، گرما و سایر عوامل محیطی ممکن است به وسایل چوبی شما آسیب وارد کنند. این محصولات ارزشمند را در مقابل پنجره‌ها، دریچه‌ها یا شومینه‌های بدون سرپوش قرار ندهید، زیرا نور و گرما به بافت چوب آسیب می‌زنند.

۳٫ به طور مداوم گردگیری کنید

گرد و خاک دشمن اصلی محصولات چوبی است و باعث از بین رفتن جلای چوب می‌شود. حداقل هفته‌ای یک تا دو بار با کمک دستمال بدون پرز و نرم مانند تی‌شرت‌های نخی یا میکروفیبر وسایل چوبی را گردگیری کنید. بهتر است دستمال خشک باشد تا روی چوب لک ایجاد نشود. اما اگر مقدار گرد و خاک زیاد بود با یک دستمال مرطوب آن را  تمیز کنید و اصلا از دستمال‌های زبر و برس برای پاک کردن وسایل چوبی استفاده نکنید، چون این کار باعث ایجاد خراش روی چوب می‌شود.

اگر لوازم چوبی منزل شما دارای طرح ظریف و منبت کاری است با یک گوش پاک کن مرطوب، گرد و خاک روی منبت کاری را پاک کنید و بعد با یک دستمال خشک آن را کاملا خشک کنید.

۴٫ وسایل چوبی را تمیز نگه دارید

گاهی اوقات گردگیری کافی نیست و لازم است محصولات چوبی را تمیز کنید. هرگز از پاک کننده‌های چند منظوره استفاده نکنید، زیرا ممکن است به چوب آسیب برساند. اگر نقطه‌ای روی چوب وجود دارد که به شدت کثیف یا چسبنده است، پارچه‌ای را در آب حاوی مواد شوینده ملایم فرو کنید، تا حد امکان آن را فشار دهید تا آب آن گرفته شود و به آرامی محل را پاک کنید. سپس با یک پارچه مرطوب روی آن را بکشید و بلافاصله با یک پارچه خشکِ نرم پاک کنید.

۵٫ از چوب محافظت کنید

بیشتر پولیش‌ها و اسپری‌های تجاری حاوی تقطیرهای نفتی یا روغن سیلیکون هستند تا ظاهری تازه و براق داشته باشند و از چوب شما محافظت کنند. از این نوع محصولات بیش از حد استفاده نکنید، زیرا  ممکن است با آلودگی ترکیب شود و یک لایه چسبناک ایجاد کند.

۶٫ وسایل چوبی را پولیش کنید

اگر لوازم چوبی شما خراش برداشت یا پوسته پوسته شد، می‌توانید با یک سمباده آن را به آرامی صیقل دهید و بعد با رنگ‌های مخصوص آن را پولیش کنید. حتما دقت کنید که باعث آسیب رساندن به چوب نشوید.

اگر آسیب آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان آن را با پولیش‌ درمان کرد، ممکن است لازم شود به چیزی شدیدتر متوسل شوید. رنگ آمیزی یک وسیله چوبیِ آسیب‌دیده، جان تازه ای به آن می‌بخشد و  می‌توان زمان طولانی‌تری از آن استفاده کرد.

۷٫ محصولات چوبی را روغن‌کاری کنید

برای این کار اول باید به طور کامل سطح لوازم چوبی را گردگیری کنید و بعد با کمک یک دستمال نرم آغشته به روغن ساج یا دیگر روغن‌های مخصوص چوب، سطح را به طور کامل روغن کاری کنید. این کار بهتر است در فضای باز انجام شود چون این روغن‌ها معمولا سمی و قابل اشتعال هستند و نباید در مجاورت وسایل گرمایشی قرار گیرند. می‌توانید حداقل سه ماه یک بار از این روغن‌های چوب استفاده کنید تا رنگ وسایل چوبی کاملا تثبیت و جلای آن‌ها حفظ شود.

۸٫ در برابر آب از وسایل چوبی محافظت کنید

آب باعث آسیب رسیدن به لوازم چوبی می‌شود. اگر اتفاقی روی وسایل چوبی آب ریختید یک دستمال خشک روی آن قرار دهید تا آب کاملا جذب دستمال شود و بعد با کمک دستمالی دیگر آن را کاملا خشک کنید. اگر مقدار آب ریخته شده زیاد بود و به داخل چوب نفوذ کرد، بعد از خشک کردن چوب با دستمال، آن را مقابل نور آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود. همچنین ممکن است آب باعث ایجاد لک شود یا رنگ چوب را تغییر دهد. در این صورت می‌توانید با کمک روغن‌های مخصوص مثل روغن ساج آن را به حالت اولیه برگردانید.

۹٫ بوی چوب را تازه نگه دارید

گاهی اوقات وسایل قدیمی چوبی، بوی نامطبوع پیدا می‌کنند. در این حالت می‌توانید روی سطح را جوش‌شیرین بپاشید تا بوی کهنگی از بین برود یا یک ظرف زغال را در داخل کشوها یا قسمت‌های داخلی لوازم چوبی بگذارید تا بوی ناخوشایند را خارج کند. حتی می‌توانید در یک روز گرم و خشک، وسیله چوبی را در فضای باز و در یک منطقه سایه‌دار بگذارید تا بوی بد از بین برود.

۱۰٫ لکه‌های سخت را از بین ببرید

با وجود همه تلاش‌های شما، گاهی اوقات اتفاقات اجتناب ناپذیری می‌افتد و وسایل چوبی زیبای شما لکه‌دار می‌شود. مهم نیست که چه نوع لکه‌ای روی محصول چوبی ایجاد شده است، مهم این است که آن را در اسرع وقت تمیز کنید چون هر چه بیشتر بماند، پاک کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

  • برای از بین بردن لکه‌های سفید روی چوب که به خاطر قرار دادن لیوان آب ایجاد شده است، مقداری مساوی از خمیر دندان و جوش شیرین را ترکیب کنید و روی چوب بمالید. سپس، آن را با دستمال نمناک پاک کنید و روی آن دستمال خشک بکشید.
  • برای لکه‌های تیره ناشی از آسیب با آب، سعی کنید به آرامی لکه را با پارچه آغشته به سرکه پاک کنید.
  • برای از بین بردن رد مداد رنگی از روی چوب، سس مایونز را روی چوب بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس با یک پارچه مرطوب تمیز و با یک پارچه دیگر خشک کنید.

این موضوع را فراموش نکنید که هر محصول چوبی، رنگ خاص و ویژه خود را دارد؛ بنابراین چه هنگام سفارش وسایل چوبی و چه هنگام مراقبت و تمیز کردن از آنها حتما این نکته را در نظر بگیرید. در این مقاله در مورد رنگ‌های متنوع وسایل چوبی صحبت کرده‌ایم.