۱۸ مورد از خرافات سنتی درباره هدیه دادن را بشناسید! (قسمت اول)

شاید فکر کنید فقط ما ایرانی‌ها خرافات خاصی درباره بعضی هدایا داریم؛ اما واقعیت این است که عقاید مختلفی درباره هدیه در سراسر جهان وجود دارد که بعضی از آنها واقعا خنده دارند. در ادامه به ۱۸ مورد از خرافه‌های جهانی درباره هدیه اشاره می‌کنیم.

معمولا در سراسر جهان، تعطیلات یکی از مناسبت‌های مهم برای هدیه دادن است، اما هیچکس نمی‌خواهد “بدشانسی” هدیه دهد!

 برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگوار هنگام هدیه دادن، به ۱۸ خرافه قدیمی برای هدیه دادن توجه کنید!! 

(البته توضیح این خرافات به این معنا نیست که ما به آنها باور داریم، بیان این موارد صرفا برای بالا بردن اطلاعات عمومی از باورهای مرتبط با هدیه دادن در فرهنگ‌های مختلف است)

۱.چاقو و قیچی

دادن هر چیز تیز، مانند چاقو یا قیچی، عامل بدشانسی است، زیرا تصور بر این است که باعث قطع رابطه می‌شود. با این حال، اگر گیرنده، چیزی کوچک، مانند یک سکه، در ازای دریافت هدیه بدهد، می‌تواند باعث کاهش خسارت شود. برخی از فولکلور شناسان عبارتی را پیدا کرده‌اند که در گذشته افراد هنگام دریافت اشیای تیز به زبان می‌آوردند: “اگر مرا دوست داری، همانطور که من تو را دوست دارم، هیچ چاقویی نمی تواند عشق ما را دو نیم کند”

۲.دستمال

گفته می شود که هدیه دادن دستمال، نشانه اشک در راه است. در سوئد اعتقاد بر این است که هیچ مردی نباید به معشوقش دستمال ابریشمی بدهد وگرنه عشقش را نسبت به او پاک می‌کند. صابون هم یک هدیه بد شانسی‌آور است، زیرا دوستی را از بین می‌برد.

۳.اوپال

اوپال یکی از بدشانس‌ترین سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود، بنابراین باید از دادن آن به عنوان هدیه اجتناب کرد، مگر اینکه گیرنده در ماه اکتبر (ماه سنگ اوپال) به دنیا آمده باشد، در این صورت تاثیرات منفی آن معکوس می‌شود. افرادی که این باور را دارند می‌گویند نباید از سنگ اوپال در حلقه نامزدی استفاده کرد چون باعث بیوه شدن می‌شود.

۴.کفش

دادن یک جفت کفش جدید به کسی عامل بدشانسی است، اگرچه باورهای متناقضی در این مورد وجود دارد و بعضی اعتقاد دارند که عمر هدیه گیرنده را طولانی می کند. هدیه دادن کفش به عنوان کادوی کریسمس نشانه بد شانسی است، زیرا به معنای این است که گیرنده هدیه از شما دور خواهد شد. 

۵.گربه

در سیسیل اعتقاد دارند هرگز نباید به کسی که نامزد دارد هدیه‌ای به شکل گربه بدهید، زیرا این امر مرگ ناگهانی و خشونت آمیز را به بار می‌آورد. با این حال، در فرهنگ‌های دیگر، اگر شریک زندگی شما یک گربه واقعی به شما هدیه دهد، به این معنی است که هرگز از هم جدا نخواهید شد.

۶.پرتره

در باورهای خرافاتی، دریافت هدیه‌ای که شبیه خودتان است، بدشانسی است و دریافت تصویری از خودتان نشانه خیانت است.

۷.پس گرفتن هدیه

اگر هدیه‌ای بدهید و دوباره آن را پس بگیرید عامل بدشانسی است و به فردی که این کار را می‌کند در مورد عواقب خطرناکش هشدار داده شده است!

۸.زغال سنگ

در سنت قدیمی انگلیسی، قرار دادن یک تکه زغال سنگ بین هدایای کریسمس در جوراب ساق بلند، باعث خوش شانسی است. گیرنده هدیه باید روی آن تف کند، آن را در آتش بیندازد و در حالی که می‌سوزد آرزویی کند تا آن آرزو برآورده شود.

۹.رنگ‌های بدشانسی

حتی رنگ یک هدیه در خوش شانسی یا بدشانسی آن تاثیر دارد! مثلا هدایای سیاه نشانه بدشانسی است، زیرا رنگ سیاه مرگ را با خود به همراه می‌آورد. یا مثلا هدیه دادن کتابی با جلد قرمز دوستی را از بین می‌برد، زیرا قرمز رنگ خشم و سوء تفاهم است!