۵ کلمه مرتبط با کسب و کار که در سال ۲۰۲۱ ترند شدند

زبان گفتار، زبانی زنده و پویا است. از این رو سالانه بیش از صد واژه جدید وارد فرهنگ لغت می‌شود. در سال‌های اخیر با شیوع بیماری کرونا، واژه‌های جدیدی به گوشمان رسید که هرگز نشنیده بودیم. تغییر و تحول ناشی از این بیماری بر هیچکس پوشیده نیست. در این مقاله به معرفی ۵ کلمه مرتبط با کسب و کار که در سال ۲۰۲۱ به فرهنگ واژگان اضافه شدند می‌پردازیم.

۱٫ Furlough (مرخصی)

اولین واژه، واژه‌ای است که در دو سال اخیر بیشترین کاربرد را داشته؛ این واژه هم برای یک دوره کوتاه و هم یک دوره‌ مرخصی طولانی کاربرد دارد. با شیوع بیماری کرونا و درگیر شدن افراد با این بیماری، نیاز به مرخصی‌های طولانی امری غیرقابل انکار بود؛ از این رو این واژه به یکی از ترندهای سال ۲۰۲۱ تبدیل شد.

۲٫ Cantactless (عدم نیاز به لمس  فیزیکی)

با توجه به این که خرید آنلاین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است؛ خیلی از فروشگاه‌ها و کسب و کارها به فروش اینترنتی روی آوردند تا هم کسب و کارشان رونقی تازه بگیرد و هم شخص بتواند بدون مراجعه حضوری خرید خود را انجام دهد و دم در خانه‌اش بدون نیاز به تعامل با افراد، آن را تحویل بگیرد.

۳٫ Doomscrolling (دنبال کردن اخبار منفی بدون توجه به آسیب روحی حاصل از آن)

حتما شما هم در محیط کار، خانه و یا دوستان خود فردی را دارید که مرتباً در حال پیگیری اخبار است و از هر فرصتی استفاده می‌کند تا این اخبار را به دیگران نیز گزارش دهد و تعریف کند. با همه گیری ویروس کرونا موج اخبار منفی به شدت زیاد شد؛ بدترین خبر آمارهایی بود که از فوتی‌ها و کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند منتشر می‌شد. در واقع این دسته از افراد به پیگیری اخبار اعتیاد پیدا کرده و متوجه آسیب روحی که به خود و دیگران وارد می‌کنند نیستند. خوب است که نسبت به اطراف خود آگاه بوده و از اخبار مطلع شویم، اما در مواجه شدن با جریانی که نمی‌توانیم تاثیری روی بهبود آن داشته باشیم بهتر است که به خاطر سلامت روان خود و اطرافیانمان و حفظ روحیه از پیگیری لحظه به لحظه آن دست بکشیم. با این وجود با شیوع این بیماری و عواقب آن آمار افرادی که در این دوره دچار افسردگی شده و به روانپزشک مراجعه کرده‌اند، افزایش چشم‌گیری داشته است.

۴٫ (Personal Protective Equipment) PPE

چهارمین واژه، تجهیزات محافظت شخصی از جمله ماسک، دستکش، الکل و… یکی از مهمترین واژگان است، چون تاثیر مستقیم بر سلامتی فرد و اطرافیان دارد. در حال حاضر با وجود واکسینه شدن بسیاری از افراد باز هم در محیط‌های عمومی و ادارات استفاده از این وسایل واجب است و به نظر می‌رسد این اقلام جزئی از اکسسوری‌های زندگی روزمره ما شده‌اند.

۵٫ (Work From Home) WFH

همچنین آخرین واژه از واژگان ترند ۲۰۲۱، کار در خانه یا اصطلاحاً دورکاری است. اینترنت در سال‌های اخیر برای افراد و خصوصاً کسب و کارها اهمیتی دو چندان پیدا کرد چون استرس ناشی از مرخصی و تلنبار شدن کارها را از مدیران و کارکنان گرفت و همچنین باعث شناخت بیشتر و بهتر نیروهای کاری شد که تمایل دارند به صورت فریلنس کار کنند.

این اپیدمی با وجود تمام تلخی‌ها و خاطرات بدی که به همراه داشت؛ اما سبک زندگی ما را دست خوش تحولات بزرگی کرد که به موجب آن هم به سلامت خود و دیگران بیش از پیش اهمیت می‌دهیم و هم در خصوص مسائل مختلف با انعطاف‌پذیری بیشتری می‌توانیم اقدام کنیم.